Nikola je diplomirani inženjer organizacionih nauka, Product Owner, Certified Agile Humans Trainer i Certified LeSS Practitioner. Drži treninge iz osnova Agilnog i Scruma, i saradnik je Jasmini Nikolić u konsaltingu pri agilnim transformacijama brojnih kompanija u Srbiji i regionu.
Tokom rada u Belgijskom startapu koji se bavi neuromarketinškim istraživanjima, upoznao je sve timove sa agilnim principima i dobrim praksama i oformio Agile Leadership tim. Kao Data Project Manager u ovoj kompaniji, učestvovao je i u projektu za Microsoft koji osvaja prestižnu Quirks nagradu “Global market research project of the year”.
Veruje u agilne vrednosti i značaj lokalnih zajednica, i aktivno učestvuje u razvoju agilne zajednice Srbije. Trenirao je ragbi i sa Scrumom se još tada upoznao na “teži” način.
Razgovarali smo sa Nikolom o tome kako je postao agilni trener.
Završio si Fakultet organizacionih nauka a danas si agilni trener. Kako si se zainteresovao za Agilno?
Oduvek sam želeo da jednog dana upravljam razvojem digitalnog proizvoda. Tako sam doneo odluku da prve godine svoje karijere provedem stičući znanje neophodno za takav poduhvat. Interesovala me je analitika, pa sam se pridružio jednom startapu koji se bavio neuromarketinškim istraživanjima. Razumevanje korisnika i njihove interakcije sa digitalnim platformama me je fasciniralo. Počeo sam od pozicije analitičara podataka i nakon nekog vremena dobio sam priliku da upravljam projektima. Čitajući o razvoju startupa stalno sam nailazio na Agilno. Zainteresovao sam se da saznam više i počeo sam čitam i saznajem, malo po malo. Istovremeno, pratio sam različita dešavanja u IT zajednici i dolazio na različite meetupe koji su mi bili interesantni. Jedan od njih je bio i Agile Humans Lean Coffee meetup, u Startitu.
Koliko ti je bilo značajno iskustvo sa meetupa i uključivanja u lokalnu agilnu zajednicu?
Najbolji način za sticanje znanja je razmena iskustava, a po mom mišljenju, lokalne zajednice su pravo mesto za to. Zajednici Agile Humans sam se priključio odlaskom na prvi meetup u Startit centru. Uvodno predavanje o Agilnom je održala Jasmina Nikolić, iskusni agilni kouč. Odslušao sam njeno predavanje i bio snažno inspirisan, jer sam i sam osećao promenu paradigme u poslovanju o kojoj je govorila sa toliko žara.
Scrum vrednosti, kao što su fokusiranost, otvorenost, hrabrost, poštovanje i posvećenost su mi lično bliske. Mislim da sve ljude kojima se dopadne Agilno i Scrum, zapravo privlače vrednosti sa kojima se poistovećuju. Na taj način se u zajednici stvara neverovatna energija.
Kako si počeo da nova znanja primenjuješ u praksi, na poslu?
Na poslu sam postepeno počeo da primenjujem sve što sam učio, a meetupe nisam propuštao. Koristio sam priliku da podelim svoja iskustva, dok sam istovremeno upijao znanje i iskustva drugih. U međuvremenu, startup u kome sam radio porastao je na 90 zaposlenih. Imao sam priliku da vidim na koji način se menjaju timovi, formalizuju, raspoređuju u departmane. Želeo sam da doprinesem očuvanju agilne kulture koju svaki startup na početku u sebi nosi, pa sam predložio uvođenje agilnih principa. Trudio sam se da podstaknem transparentnost i tešnju saradnju poslovnih i tech ljudi.
Održao si i prvo predavanje iz Agilnog, u okviru svoje tadašnje kompanije?
Tako je. Održao sam uvodno predavanje o Agilnom i Scrumu po grupama svim članovima organizacije. Bilo je neverovatno iskustvo deliti znanje. Govorio sam o stvarima koje su poprilično zdravorazumske, naizgled očigledne ali često zapostavljene u organizacijama. Ljudima se to dopada, jer automatski prave paralele sa svojim svakodnevnim poslom i razmišljaju na koji način stečeno znanje da primene kako bi posao olakšali i unapredili.
Uskoro si napravio i svoju prvu Kanban tablu?
Da, ubrzo sam dobio priliku da u okviru svog tima uvedem Kanban tablu. Pomalo skeptičan kako će ostali reagovati, postavio sam fizičku tablu, na kojoj smo vizuelno prikazali proces rada na trenutnim projektima. Jedna od koleginica, pomerajući prvu ceduljicu u kolonu “done” rekla nam je: “Napokon nešto što nije digitalno i što možemo da dodirnemo”. Tada sam primetio da tim rado prihvata inicijativu i da sastanci koje održavamo ispred table značajno doprinose da budemo otvoreniji i transparentniji.
Kako si postao deo tima Agile Humans?
Pošto sam želeo da što više naučim, obratio sam se Jasmini i jednostavno je pitao kako mogu da naučim više o Agilnom. Ona mi je na to odgovorila: Dođi kod nas! Tako smo započeli saradnju.
Sada mi je Jasmina mentor i prenosi mi svoje dugogodišnje ekspertsko iskustvo. Postao sam i trener i vodim obuku za sertifikovanog Agilnog i Scrum praktičara. Reč je o uvodnom treningu na kom polaznici mogu da steknu sveobuhvatno znanje o Agilnom i Scrumu, prođu kroz sve Scrum uloge, shvate o čemu je reč i da li je karijera iz Agilnog za njih.
I dalje svaki trenutak koristim da naučim nešto novo. Kontinuirano učenje je danas potrebnije nego ikad. Uz to se veoma se radujem što sve češće imam prilike da prenesem znanje.
Ako vas zanima CASP trening, kliknite na link ispod.
NIKOLA ILIĆ AGILNI TRENER
Kako sam postao Agile Humans trener